We hope you had lots of fun running in 2017

CLICK HERE TO SEE THE 2017 RESULTS

Please check your results to see if you won a prize or a medal.

All prizes and medals will be available for collection from Wednesday at the Lane Cove Public School Office during school hours. Any prizes/medals not collected within a week will be posted to those entrants who provided an address during registration.

Prizes

If you placed first, second or third overall in your gender in the 5km or 10km events you won a prize. Child (12 and under) and junior winners in the 10km and 5km needed to place first in their gender to win a prize.

Medals

If you placed in the top three in your age/gender category in the 10km or 5km you won a medal. If you were the first, second or third child (12 and under) in your gender in the 2km event you won a medal.

 

OFFICIAL RESULTS – 2017

10km

Open Male

1st Place Prize: Matthew Ho – 00:32:54

2nd Place Prize: Indrajeet Aich – 00:35:20

3rd Place Prize: Anthony Maher – 00:35:28

Open Female

1st Place Prize: Fiona Yates – 00:37:23

2nd Place Prize: Helen Haxby – 00:42:30

3rd Place Prize: Lina Gomez – 00:42:38

Junior (13 – 16 inclusive)

1st Place Prize, Male: Duncan Loane – 00:37:32

1st Place Prize, Female: Annabel Maple-Brown – 00:45:19

Primary School Student (5-12 inclusive)

1st Place Prize, Male: Oliver Oxby – 00:47:40

1st Place Prize, Female: Rhianna Duldulao – 1:00:33

5km

Open Male

1st Place Prize: Dominic Bullock – 00:16:52

2nd Place Prize: Warren Yates – 00:17:30

3rd Place Prize: Ryan McKendrick – 00:17:50

Open Female

1st Place Prize: Beth Croft – 00:17:22

2nd Place Prize: Astrid Kingsmill – 00:21:07

3rd Place Prize: Julie Abrahamsen – 00:21:52

Junior (13 – 16 inclusive)

1st Place Prize, Male: Jamie Fry – 00:18:39

1st Place Prize, Female: Astrid Kingsmill – 00:21:07

Primary School Student (5-12 inclusive)

1st Place Prize, Male: Jacob Magner – 00:19:18

1st Place Prize, Female: Bianca Conti – 00:22:44

2km

Overall Winners – Primary School Students

1st Place Prize: Charlie Burt – 00:07:55

2nd Place Prize: Angie Le Roux – 00:08:36

3rd Place Prize: Alec Simpson – 00:08:37

Primary School Student – Male

1st Place medal:  Charlie Burt – 00:07:55

2nd Place medal:  Alex Simpson –  00:08:37

3rd Place medal: Lachlan Maiers – 00:09:02

Primary School Student – Female

1st Place medal:  Angie Le Roux – 00:08:36

2nd Place medal: Amber Kusano 00:09:24

3rd Place medal: Lauren Hanmer 00:09:33

Lane Cove Fun Run Plate – 5km

1st Place: NEWINGTON  COLLEGE 

2nd Place: LANE COVE PUBLIC SCHOOL

3rd Place: ST MICHAELS CATHOLIC PRIMARY SCHOOL LANE COVE

Lane Cove Fun Run Plate – 2km

1st Place: LANE COVE PUBLIC SCHOOL

2nd Place: ST MICHAELS CATHOLIC PRIMARY SCHOOL LANE COVE 

3rd Place:  MOWBRAY PUBLIC SCHOOL

We hope you had lots of fun running in 2016.

CLICK HERE TO SEE THE 2016 RESULTS

Official 2016 race day photography by Lane Cove local Nick Jansz

OFFICIAL RESULTS – 2016

5km

Open Male

1st Place: Bruce Lambert – 00:17:06

2nd Place: Warren Yates – 00:17:32

3rd Place: Richard Morris – 00:18:30

Open Female

1st Place: Beth Croft – 00:18:13

2nd Place: Fiona Yates – 00:18:28

3rd Place: Rieko Sotomatsu – 00:20:37

Junior Male

1st Place: Duncan Loane – 00:19:11

2nd Place: Sean O’Farrell – 00:20:40

3rd Place: Alex Belousoff – 00:21:42

Junior Female

1st Place: Cianna Kennedy – 00:23:13

2nd Place: Annabel Maple-Brown – 00:23:27

3rd Place: Heidi Ahrens – 00:23:28

Primary School Student

Winner: Duncan Loane – 00:19:11

2km

Primary School Student – Male

1st Place: Alec Simpson 00:08:00

2nd Place: Reuben Kapoor – 00:08:16

3rd Place: William Doumit – 00:08:40

Primary School Student – Female

1st Place: Ingrid Kingsmill – 00:07:55

2nd Place: Lauren Hanmer – 00:09:32

3rd Place: Sienna Cornelius – 00:09:39

Lane Cove Fun Run Plate – 5km

1st Place: St Michaels Lane Cove

2nd Place: Lane Cove Public School

3rd Place: Newington Lindfield

Lane Cove Fun Run Plate – 2km

1st Place: Lane Cove Public School

2nd Place: Artarmon Public School

3rd Place: Lane Cove West Public School